Říká se, že třináctka je magické číslo – pro někoho symbolem štěstí, pro někoho naopak – my patříme k té první části, takže věříme, že letošní třináctý ročník našeho vlksického hostování bude nezapomenutelný! A to i díky vybraným titulům, které jsou letos sice „pouze“ dva, ale rozhodně stojí za to – RICHARD III. a JONÁŠ A TINGL-TANGL. Minifestival VLKSICE KAŠPAR 2018 proběhne tento rok již v srpnu, takže chystáte-li se na dovolenou někam poblíž, potvrďte si rezervaci ubytování a poslední dva srpnové víkendy (17., 18., 24. a 25.) se na vás ve Vlksicích těšíme.

Se změnou termínu přišlo i jisté dramaturgické odlehčení nabízeného repertoáru a vsadili jsme na dva tituly, z nichž každému bude patřit jeden víkend. Ponechali jsme titul klasický, protože ti klasici k létu a historickým tvrzím prostě nějak patří a přijedeme také s hudebním titulem, kterému nechybí osobitý humor a vlastně i trochu spadá do té kategorie klasiky.

Na dvůr vlksické tvrze přijede letos již po několikáté nesmrtelný divadelní klasik William Shakespeare, ale poprvé naše kultovní inscenace jeho historické hry RICHARD III. s Janem Potměšilem v hlavní roli, za kterou v roce 2001 (rok po premiéře) získal cenu Alfréda Radoka. Ve Vlksicích tak poprvé zazní i slavná věta: Koně, koně, království za koně!, která je pro mnohé diváky synonymem této krvavé historie. Richard III. je role, kterou člověk potká jednou za život. Přesto jsem před 18 lety dost dlouho váhal, zda se chci zabývat zlem v tak krystalické podobě,“ říká Jan Potměšil. Upoutalo ho nakonec však poselství tohoto textu, že každá špatnost je potrestána. Na Richarda se můžete těšit v prvním víkendu, v tom druhém přijedeme s klavírem, bubny, basou, krásnými dívkami a v neposlední řadě samozřejmě s Jonášem, takže vyvěste fangle na tingl tangle, protože Jonáš, Jonáš, už je tu, veze vám horu bezvadných fórů a prvotřídních kupletů. Náš „uctivý remake“ slavné semaforské inscenace JONÁŠ A TINGL-TANGL pochválil i samotný pan Jiří Suchý.

Žánrová pestrost programu a okouzlující prostředí středověké tvrze jistě přiláká mnoho diváků. Původně gotická vodní tvrz ve Vlksicích byla v první polovině šestnáctého století renesančně přestavěna a od sedmnáctého století tvrz sloužila jako sýpka a skladiště. V posledních letech je majitelem Jiřím Šamalíkem citlivě a s vkusem rekonstruována. Majitel se rozhodl nabídnout tvrz ke kulturním účelům a přispět tak k oživení kulturního dění v regionu. Kde tvrz najdete: Z Tábora směrem na Milevsko, po 20 km odbočit na Božetice a pokračovat rovně až do Vlksic. GPS: 49°28’51.08″N, 14°26’28.42″E

Program:

Pá 17. 8. 21:00 Richard III.

So 18. 8. 21:00 Richard III.

Pá 24. 8. 21:00 Jonáš a tingl-tangl

So 25. 8. 21:00 Jonáš a tingl-tangl

www.divadlovceletne.cz